  • R2E133-BH66-05
R2E133-BH66-05
advertisement
Manufacturer No:
R2E133-BH66-05
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R2E133-BH66-05
Package:
Datasheet:
R2E133-BH66-05
Description:
EBM PAPST R2E133-BH66-05Fan Blower, Centrifugal, Backward Curved, R2E133 Series, 230 VAC, 91 mm, 171 cu.ft/min, 290 m/h
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2E133-BH66-05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Material
    Plastic
  • Weight
    1.5lbs 680.4g
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Size / Dimension
    Round - 133mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Leads
  • Power (Watts)
    27.00W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    27W
  • Current Rating (Amps)
    0.130A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Depth
    91mm
  • Current Rating
    110mA
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CCC, CE, EAC
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • Cable Length
    300mm
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Diameter
    133mm
  • Height
    91mm