  • R2E175-AO77-12
R2E175-AO77-12
advertisement
Manufacturer No:
R2E175-AO77-12
HK JDW NO:
241-R2E175-AO77-12
Package:
Datasheet:
R2E175-AO77-12
Description:
Blowers AC Backward-Curved Motorized Impeller
Step5Bar-code shipping tag
R2E175-AO77-12
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Weight
    3lbs 1.4kg
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -40~176°F -40°C~80°C
  • Series
    R2E175
  • Size / Dimension
    Round - 175mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    80.0W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    90W
  • Current Rating (Amps)
    0.360A
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Ingress Protection
    IP44
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • RPM
    2550 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    320.0 CFM (8.96m3/min)
  • Noise
    67.0 dB(A)
  • Diameter
    175mm