  • R2E190-AO26-05
R2E190-AO26-05
advertisement
Manufacturer No:
R2E190-AO26-05
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R2E190-AO26-05
Package:
Datasheet:
R2E190-AO26-05
Description:
Blowers Centrifugal Blower 230VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2E190-AO26-05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Material
    Polyamide
  • Weight
    2.6lbs 1.2kg
  • Material - Blade
    Polyamide (PA6), Nylon 6, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    55°C
  • Series
    R2E190
  • Size / Dimension
    Round - 190mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    75.0W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    58W
  • Current Rating (Amps)
    0.340A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Depth
    68.5mm
  • Current Rating
    260mA
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    2700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    570 CFM
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Diameter
    190mm
  • Height
    70.5mm