  • R2E190-RA50-21
R2E190-RA50-21
advertisement
Manufacturer No:
R2E190-RA50-21
HK JDW NO:
241-R2E190-RA50-21
Package:
Datasheet:
R2E190-RA50-21
Description:
190 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Step5Bar-code shipping tag
R2E190-RA50-21
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    2.6lbs 1.2kg
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~167°F -25°C~75°C
  • Series
    RadiCal® R2E190RA
  • Size / Dimension
    Round - 190mm Dia
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    70.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    70W
  • Max Power Dissipation
    70W
  • Ingress Protection
    IP44
  • Approval Agency
    UL
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • RPM
    2450 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    341.4 CFM (9.56m3/min)
  • Voltage Range
    100V~130VAC