  • R2E220-RA38-13
R2E220-RA38-13
advertisement
Manufacturer No:
R2E220-RA38-13
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R2E220-RA38-13
Package:
Datasheet:
R2E220-RA38-13
Description:
220 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2E220-RA38-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Weight
    2.9lbs 1.3kg
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    RadiCal® R2E220RA
  • Size / Dimension
    Round - 220mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Capacitance
    2μF
  • Max Power Dissipation
    107W
  • Ingress Protection
    IP44
  • Approval Agency
    UL
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    2050 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    541.5 CFM (15.16m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Voltage Range
    200V~240VAC