  • R2E225-RA40-21
R2E225-RA40-21
advertisement
Manufacturer No:
R2E225-RA40-21
HK JDW NO:
241-R2E225-RA40-21
Package:
Datasheet:
R2E225-RA40-21
Description:
Fan; AC; Impeller; Backward Curved
Step5Bar-code shipping tag
R2E225-RA40-21
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    External
  • Weight
    5lbs 2.3kg
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~104°F -25°C~40°C
  • Series
    RadiCal® R2E225RA
  • Size / Dimension
    Round - 225mm Dia
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    225W
  • Max Power Dissipation
    225W
  • Approval Agency
    UL
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • RPM
    2700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    788.7 CFM (22.08m3/min)
  • Noise
    76.0 dB(A)
  • Voltage Range
    100V~130VAC