  • R2E250-RA50-11
R2E250-RA50-11
advertisement
Manufacturer No:
R2E250-RA50-11
HK JDW NO:
241-R2E250-RA50-11
Description:
Impeller;AC;230V;250x99mm;Round;883CFM;77dBA;285W;2450RPM;Terminals
Step5Bar-code shipping tag
R2E250-RA50-11
    Select All
  • Material
    Plastic
  • Weight
    2.9kg
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -13~86°F -25°C~30°C
  • Series
    RadiCal® R2E250RA
  • Size / Dimension
    Round - 250mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Position Rectangular Connector
  • Power (Watts)
    285W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Ingress Protection
    IP44
  • Current Rating
    1.25A
  • Voltage - Rated AC
    230V