  • R48-5D10-12
R48-5D10-12
advertisement
Manufacturer No:
R48-5D10-12
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R48-5D10-12
Package:
Datasheet:
R48-5D10-12
Description:
Electromechanical Relay 12VDC 600Ohm 10A SPDT(31.12x19.28x29.11)mm THT General Purpose Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R48-5D10-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    42 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Power Rating
    110 mW
  • Current Rating
    10 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Current Rating
    10 A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28 V
  • Contact Current Rating
    10 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    600 Ω
  • Operate Time
    25 ms
  • Coil Current
    20 mA
  • Power Consumption
    250 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Coil Voltage (AC)
    12 V
  • Height
    29.11 mm
  • Length
    139.7 mm
  • Width
    19.28 mm