  • R4E280-AD12-15
R4E280-AD12-15
advertisement
Manufacturer No:
R4E280-AD12-15
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R4E280-AD12-15
Package:
Datasheet:
R4E280-AD12-15
Description:
FAN IMP MTRZD 280X125MM 115VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R4E280-AD12-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Weight
    6.2lbs 2.8kg
  • Material - Blade
    Steel
  • Series
    R4E280
  • Size / Dimension
    Round - 280mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    105W
  • Max Power Dissipation
    105W
  • Frequency
    60Hz
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    991.8 CFM (27.77m3/min)
  • Noise
    67.0 dB(A)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Diameter
    280mm
  • Height
    125mm