  • R4F2463VTE34DV
R4F2463VTE34DV
advertisement
Manufacturer No:
R4F2463VTE34DV
HK JDW NO:
668-R4F2463VTE34DV
Package:
144-TQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH H8S/2600 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2400 Series R4F2463 144 Pin 34MHz 3.3V 144-TQFP
Quantity:
In Stock : 11655
Step5Bar-code shipping tag
R4F2463VTE34DV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    R4F2463
  • Pin Count
    144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Ethernet, I2C, SCI
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    106
  • RAM Size
    40K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8S/2600
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, LPC, PECI, SCI, SSU
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    16mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    H8® H8S/2400
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    34MHz