  • R51-1D40-12FW
R51-1D40-12FW
advertisement
Manufacturer No:
R51-1D40-12FW
Manufacturer:
NTE Electronics
HK JDW NO:
571-R51-1D40-12FW
Package:
Datasheet:
Description:
RELAY AUTO 50A 12VDC SPST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R51-1D40-12FW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
    R51
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Contact Rating (Current)
    50 A