  • R570012000
R570012000
advertisement
Manufacturer No:
R570012000
Manufacturer:
Radiall USA, Inc.
HK JDW NO:
650-R570012000
Package:
Module
Datasheet:
R570012000
Purchasing and Inquiry
R570012000 Overview
This RF Switch utilizes the Bulk package for optimized performance.During RF Switch operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.RF switch ics with the BUILT-IN INDICATOR feature are more efficient and stable.The RF switch ic has type General Purpose RF.10.2V~13V voltage is available from the RF Switch.
R570012000 Features
Bulk package
BUILT-IN INDICATOR
General Purpose RF Type
R570012000 Applications
There are a lot of Radiall USA, Inc. R570012000 RF Switches applications.
  • Smart metering
  • Tuner modules
  • Cellular/PCS Base Stations
  • Mobile devices
  • WCDMA diversity applications
  • ISM
  • Dual-band applications
  • LTE diversity applications
  • IF switching
  • Digital transceiver front end switch
Step5Bar-code shipping tag
R570012000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    BUILT-IN INDICATOR
  • Voltage - Supply
    10.2V~13V
  • Frequency
    3GHz
  • Body Length or Diameter
    101.6mm
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Circuit
    SPDT
  • Termination Type
    SOLDER/CONNECTOR
  • Impedance
    50Ohm
  • Electrical Life
    2000000 Cycle(s)
  • Relay Type
    RF COAXIAL RELAY
  • Coil Resistance
    48Ohm
  • Coil Power
    3000mW
  • Frequency Range
    DC~3GHz
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Insertion Loss
    0.25dB (Max)
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Isolation
    75dB (Min)
  • VSWR
    1.3
  • Insertion Loss (dB)
    0.25 dB
  • RF Type
    General Purpose
  • Relay Function
    SP10T
  • Coil Current(DC)-Max
    0.25A
  • Switching Time
    15 ms
  • Body Height
    56mm