  • R5F10RFCAFP#30
R5F10RFCAFP#30
advertisement
Manufacturer No:
R5F10RFCAFP#30
HK JDW NO:
668-R5F10RFCAFP#30
Package:
44-LQFP
Datasheet:
R5F10RFCAFP#30
Description:
32KB 32K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/L12 Series 3V 44-LQFP
Quantity:
In Stock : 16166
Step5Bar-code shipping tag
R5F10RFCAFP#30
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    RL78/L12
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    OPERATES AT 1.6 MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of I/O
    40
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
    DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Data Converter
    A/D 7x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • RAM (bytes)
    1536
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm