  • R5F10RJCAFA#X0
R5F10RJCAFA#X0
advertisement
Manufacturer No:
R5F10RJCAFA#X0
HK JDW NO:
668-R5F10RJCAFA#X0
Package:
52-LQFP
Datasheet:
R5F10RJCAFA#X0
Description:
32KB 32K x 8 FLASH RL78 16-Bit Microcontroller RL78/L12 Series R5F10RJCA 3V 52-LQFP
Quantity:
In Stock : 7951
Step5Bar-code shipping tag
R5F10RJCAFA#X0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    R5F10RJCA
  • Pin Count
    52
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G52
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    37
  • Speed
    24MHz
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.6V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    RL78
  • Peripherals
    DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CSI, I2C, LINbus, UART/USART
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x8/10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-LQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA