  • R5F212K2SNFP#V2
R5F212K2SNFP#V2
advertisement
Manufacturer No:
R5F212K2SNFP#V2
HK JDW NO:
668-R5F212K2SNFP#V2
Package:
32-LQFP
Datasheet:
R5F212K2SNFP#V2
Description:
8KB 8K x 8 FLASH R8C 16-Bit Microcontroller R8C/2x/2K Series 32 Pin 20MHz 3.3V 32-LQFP
Quantity:
In Stock : 300
Step5Bar-code shipping tag
R5F212K2SNFP#V2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    R8C/2x/2K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    20MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    UART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    R8C
  • Peripherals
    POR, PWM, Voltage Detect, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    LINbus, SIO, UART/USART
  • Supply Current-Max
    17mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    R8C
  • RAM (bytes)
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    7mm