  • R7FS7G27G3A01CFP#AA0
R7FS7G27G3A01CFP#AA0
advertisement
Manufacturer No:
R7FS7G27G3A01CFP#AA0
HK JDW NO:
668-R7FS7G27G3A01CFP#AA0
Package:
100-LQFP
Description:
3MB 3M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Renesas Synergy™ S7 Series 100 Pin 240MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
R7FS7G27G3A01CFP#AA0 Overview
The package is 100-LQFP-shaped. In total, it has 70 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. The type of memory that the program uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~105°C TA Operating Temperature. A Renesas Synergy™ S7 series electrical component is used in this application. The size of the program memory of Microcontroller is 3MB 3M x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M4 Core Processor. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 48 is the number of terminations on the IC chip that are present. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. Currently, MCU chip has YES DMA channels. This MCU is implemented with 3MB memory. At a frequency of 240MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It is possible to access the 100 pins on the chip through the 100 pins. A total of 100 pins are present. It has a ARM core architecture integrated into it.
R7FS7G27G3A01CFP#AA0 Features
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
R7FS7G27G3A01CFP#AA0 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America R7FS7G27G3A01CFP#AA0 Microcontroller applications.
  • Information appliances
  • Traditional industrial transformation
  • Fax machines
  • Copiers
  • Fabric
  • Paper shredders
  • Fire detection & safety devices
  • Hard drives
  • Process control devices
  • Entertainment products
Step5Bar-code shipping tag
R7FS7G27G3A01CFP#AA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Renesas Synergy™ S7
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    240MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, MMC, SCI, SD, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    3MB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    70
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    640K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    3MB 3M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    64K x 8
  • External Data Bus Width
    16
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm