  • R88M-GP40030S-O
R88M-GP40030S-O
advertisement
Manufacturer No:
R88M-GP40030S-O
HK JDW NO:
607-R88M-GP40030S-O
Description:
SERVOMOTOR 3000 RPM 100VAC
Step5Bar-code shipping tag
R88M-GP40030S-O
  • Weight
    4lbs 1.8kg
  • Mounting Hole Spacing
    3.543 (90.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Size / Dimension
    Square - 3.150 x 3.150 80.00mmx80.00mm
  • Feature
    Oil Seal
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Rated
    100VAC
  • Power Rating
    400W
  • Power - Rated
    400W
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    184.1 / 1300
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
  • Diameter - Shaft
    0.551 (14.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    1.181 30.00mm