  • R88M-K60020F-BS2
R88M-K60020F-BS2
advertisement
Manufacturer No:
R88M-K60020F-BS2
HK JDW NO:
607-R88M-K60020F-BS2
Package:
Datasheet:
Description:
SERVOMOTOR 2000 RPM 400VAC
Step5Bar-code shipping tag
R88M-K60020F-BS2
  • Factory Lead Time
    60 Weeks
  • Weight
    9.9lbs 4.5kg
  • Mounting Hole Spacing
    4.528 (115.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Series
    Accurax G5
  • Size / Dimension
    Square - 3.937 x 3.937 100.00mmx100.00mm
  • Feature
    Brake, Key
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Power Rating
    600W
  • Approval Agency
    CE, CSA, cULus, TUV, UL
  • RPM
    2000 RPM
  • Encoder Type
    Incremental
  • Power - Rated
    600W
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    405 / 2860
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
  • Diameter - Shaft
    0.748 (19.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    2.165 55.00mm