  • RA2A23D25
RA2A23D25
advertisement
Manufacturer No:
RA2A23D25
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RA2A23D25
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
RA2A23D25
Description:
CARLO GAVAZZI RA2A23D25 SSR, PANEL MOUNT, 265VAC, 32VDC, 25A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RA2A23D25
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RA2A23D25.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    RA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Solid State Relays
  • Depth
    57.8mm
  • Current Rating
    25A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A) x 2
  • Max Voltage Rating (AC)
    265V
  • Voltage - Input
    4.5V~32VDC
  • Output Current
    25A
  • Throw Configuration
    DPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Input Type
    DC
  • Voltage - Load
    24V~265V
  • Max Input Current
    10mA
  • Max Supply Voltage (AC)
    265V
  • Min Supply Voltage (AC)
    24V
  • Height
    23.3mm
  • Length
    44.5mm