  • RB088BM200TL
RB088BM200TL
advertisement
Manufacturer No:
RB088BM200TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB088BM200TL
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RB088BM200TL
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 5118
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RB088BM200TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    7μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    7μA
  • Reverse Test Voltage
    200V