  • RB168MM-60TFTR
RB168MM-60TFTR
advertisement
Manufacturer No:
RB168MM-60TFTR
HK JDW NO:
687-RB168MM-60TFTR
Package:
SOD-123F
Datasheet:
RB168MM-60TFTR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB168MM-60TFTR
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.5μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Forward Voltage
    680mV
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Reverse Voltage
    60V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    40A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C