  • RB215T-60NZC9
RB215T-60NZC9
advertisement
Manufacturer No:
RB215T-60NZC9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB215T-60NZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
RB215T-60NZC9
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB215T-60NZC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    600μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A