  • RB238T100HZC9
RB238T100HZC9
advertisement
Manufacturer No:
RB238T100HZC9
HK JDW NO:
687-RB238T100HZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
RB238T100HZC9
Step5Bar-code shipping tag
RB238T100HZC9
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Number of Terminations
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 20A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    20A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    24.7ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    110V