  • RB510SM-30T2R
RB510SM-30T2R
advertisement
Manufacturer No:
RB510SM-30T2R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RB510SM-30T2R
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
RB510SM-30T2R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB510SM-30T2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300nA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    460mV @ 10mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V