  • RB520S-40-TP
RB520S-40-TP
advertisement
Manufacturer No:
RB520S-40-TP
HK JDW NO:
543-RB520S-40-TP
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
RB520S-40-TP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RB520S-40-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    RB520S-40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 100mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V