  • RB521S30T1G
RB521S30T1G
advertisement
Manufacturer No:
RB521S30T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-RB521S30T1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
RB521S30T1G
Purchasing and Inquiry
RB521S30T1G Overview
Reverse leakage current is maximally zero volts with this device.Devices like this have an average rectified current of 200mA volts.The primary action of this electronic or electrical device produces no heat as an unwanted side effect.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 200mA.200mA is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 1A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 30μA.
RB521S30T1G Features
a maximal reverse leakage current of 30μA volts
an average rectified current of 200mA volts
a current rating of 200mA
the peak reverse is 30μA
RB521S30T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor RB521S30T1G applications of single-phase diode rectifier.
  • Ultra High-Speed Switching
  • DC motor control and drives
  • Freewheeling
  • Recirculating Diode
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Battery chargers
  • Polarity Protection Diode
  • Switching Diode
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
RB521S30T1G
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    200mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    RB521S30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 10V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    200mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    30μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Max Surge Current
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    500mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    30μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm