  • RBF-6.4-11.1-12
RBF-6.4-11.1-12
advertisement
Manufacturer No:
RBF-6.4-11.1-12
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-RBF-6.4-11.1-12
Package:
Datasheet:
RBF-6.4-11.1-12
Description:
Rivet,barbed,black,for .25 inch hole,.47 head dia,.44 lngth
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RBF-6.4-11.1-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Rivet
  • Material
    Nylon
  • Series
    Richco, RBF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Barbed Fastener
  • Color
    Black
  • Hole Diameter
    0.250 (6.35mm) 1/4
  • Head Diameter
    0.470 (11.94mm)
  • Rivet Length
    0.440 11.18mm
  • Grip Range
    0.080 ~ 0.280 (2.03mm ~ 7.11mm)
  • Length
    11.1mm
  • Panel Thickness
    7.112mm
  • Head Height
    0.060 1.52mm