  • RBF-7.1-11.1-16
RBF-7.1-11.1-16
advertisement
Manufacturer No:
RBF-7.1-11.1-16
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-RBF-7.1-11.1-16
Description:
BARBED FASTENER 0.440" NYLON BLK
Step5Bar-code shipping tag
RBF-7.1-11.1-16
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Material
    Nylon
  • Series
    Richco, RBF
  • Type
    Barbed Fastener
  • Color
    Black
  • Hole Diameter
    0.281 (7.14mm)
  • Head Diameter
    0.630 (16.00mm)
  • Rivet Length
    0.440 11.18mm
  • Grip Range
    0.080 ~ 0.280 (2.03mm ~ 7.11mm)
  • Length
    11.1mm
  • Panel Thickness
    7.112mm
  • Head Height
    0.080 2.03mm