  • RBO08-40T
RBO08-40T
advertisement
Manufacturer No:
RBO08-40T
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-RBO08-40T
Package:
TO-220-3
Datasheet:
RBO08-40T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RBO08-40T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    RBO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    RBO08
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15A 37.5A
  • Clamping Voltage
    40V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Peak Pulse Current
    37.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Peak Pulse Power
    600W