  • RBQ-12/33-D48PBS-C
RBQ-12/33-D48PBS-C
advertisement
Manufacturer No:
RBQ-12/33-D48PBS-C
HK JDW NO:
540-RBQ-12/33-D48PBS-C
Package:
5-DIP Module, 1/4 Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RBQ-12/33-D48PBS-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module, 1/4 Brick
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    RBQ-12/33-D48 (400W)
  • Size / Dimension
    2.30Lx1.45W x 0.50 H 58.4mmx36.8mmx12.6mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Intermediate Bus Converter
  • Terminal Finish
    GOLD (20) OVER NICKEL (299)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    391W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    96%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    11.85V
  • Max Output Current
    33A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Output Current
    33A
  • Output Power
    391W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    33A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Height
    12.7mm