  • RC0402FR-0744K2L
RC0402FR-0744K2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0402FR-0744K2L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0402FR-0744K2L
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RC0402FR-0744K2L
Description:
Thick Film Resistors 44.2K OHM 1%
Step5Bar-code shipping tag
RC0402FR-0744K2L
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    44.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm