  • RC0402JR-07390RL
RC0402JR-07390RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0402JR-07390RL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0402JR-07390RL
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RC0402JR-07390RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 390Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6346
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
Key Features:
  • Resistance Value: 390 Ohms
  • Tolerance: 5%
  • Power Rating: 1/16 Watt
  • Package Type: 0402 (1005 Metric)
  • Technology: Thick Film
  • Operating Temperature Range: -55°C to +155°C
  • RoHS Compliant: Yes
  • Consumer Electronics
  • Telecommunications
  • Industrial Automation
  • Automotive Electronics
  • Medical Devices
  • Power Supplies
Product Highlights:
  1. Precision Resistance: The 390 Ohm resistance value with a 5% tolerance ensures accurate and reliable performance in your circuit design.
Step5Bar-code shipping tag
RC0402JR-07390RL
    Select All
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Tolerance
    ±5%
  • Construction
    Rectangular
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    RC
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Voltage - Rated
    50V
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    406.4μm
  • Resistance
    390Ohm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Power Rating
    62.5mW