  • RC0603F2432CS
RC0603F2432CS
advertisement
Manufacturer No:
RC0603F2432CS
HK JDW NO:
703-RC0603F2432CS
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 24.3kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RC0603F2432CS
    Select All
  • Factory Lead Time
    47 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    24.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.25mm