  • RC0603FR-07150RP
RC0603FR-07150RP
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-07150RP
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0603FR-07150RP
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RC0603FR-07150RP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC-P Lead Free Series, Thick Film, 150Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11864
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-07150RP
    Select All
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    RC-P Lead Free
  • Published
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W