  • RC0603FR-074K7L
RC0603FR-074K7L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-074K7L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-074K7L
Datasheet:
RC0603FR-074K7L
Description:
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-074K7L
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    800μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Voltage - Rated
    75V
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Lead Pitch
    300μm
  • Height
    500μm
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Power Rating
    100mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
    Moisture Resistant
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W