  • RC0603FR-1068KL
RC0603FR-1068KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-1068KL
HK JDW NO:
898-RC0603FR-1068KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 68kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 39631
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-1068KL
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2010
  • Tolerance
    1%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    68kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm