  • RC0603JR-0747KL
RC0603JR-0747KL
advertisement
Manufacturer No:
RC0603JR-0747KL
HK JDW NO:
898-RC0603JR-0747KL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RC0603JR-0747KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 47kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 71100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
MSL class: MSL 1
Step5Bar-code shipping tag
RC0603JR-0747KL
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    RC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    800μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    450μm
  • Resistance
    47kOhm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Power Rating
    100mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
    Thick Film
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W