  • RC0805FR-074K7L
RC0805FR-074K7L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-074K7L
HK JDW NO:
898-RC0805FR-074K7L
Datasheet:
RC0805FR-074K7L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.7kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 291102
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
MSL class: MSL 1
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-074K7L
  • Depth
    1.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W