  • RC0805FR-079R53L
RC0805FR-079R53L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-079R53L
HK JDW NO:
898-RC0805FR-079R53L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RC0805FR-079R53L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 9.53Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4499
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-079R53L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    RC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    9.53Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm