  • RC0805FR-7W3K01L
RC0805FR-7W3K01L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-7W3K01L
HK JDW NO:
898-RC0805FR-7W3K01L
Package:
0805
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 3.01kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-7W3K01L
  • Package / Case
    0805
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    3.01kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    70°C