  • RC0S2CA68R0J
RC0S2CA68R0J
advertisement
Manufacturer No:
RC0S2CA68R0J
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-RC0S2CA68R0J
Package:
3916 J-Lead
Datasheet:
RC0S2CA68R0J
Description:
FIXED RESISTOR RC Series, Carbon Composition, 68Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC0S2CA68R0J
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    68Ohm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Construction
    Pedestal Mount
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height Seated (Max)
    0.164 4.17mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    3916 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.159W 10.01mmx4.04mm
  • Tolerance
    ±5%