  • RC1206FR-0714RL
RC1206FR-0714RL
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-0714RL
HK JDW NO:
898-RC1206FR-0714RL
Datasheet:
RC1206FR-0714RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 14Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4859
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-0714RL
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    14Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm