  • RC1206FR-071M02L
RC1206FR-071M02L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-071M02L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-071M02L
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RC1206FR-071M02L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.02MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1559
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-071M02L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.02MOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm