  • RC1206FR-0720K
RC1206FR-0720K
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-0720K
HK JDW NO:
898-RC1206FR-0720K
Package:
Molded
Datasheet:
RC1206FR-0720K
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 20kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-0720K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
    LASER TRIMMABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    1206
  • Rated Temperature
    70°C