  • RC1206FR-07698R
RC1206FR-07698R
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-07698R
HK JDW NO:
898-RC1206FR-07698R
Package:
Molded
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-07698R
  • Package / Case
    Molded
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    RC1206( F TOL )
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    698Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    1206
  • Rated Temperature
    70°C