  • RC1210FR-07121KL
RC1210FR-07121KL
advertisement
Manufacturer No:
RC1210FR-07121KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC1210FR-07121KL
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
RC1210FR-07121KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 121kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC1210FR-07121KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    2.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    121kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW