  • RC1210FR-0740K2L
RC1210FR-0740K2L
advertisement
Manufacturer No:
RC1210FR-0740K2L
HK JDW NO:
898-RC1210FR-0740K2L
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
RC1210FR-0740K2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT, RC Series, Thick Film, 40.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1210FR-0740K2L
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT; THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    40.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm