  • RC1608F125CS
RC1608F125CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608F125CS
HK JDW NO:
703-RC1608F125CS
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 1.2MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 146757
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC1608F125CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    47 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    RC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.2MOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm