  • RC1608F1624CS
RC1608F1624CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608F1624CS
HK JDW NO:
703-RC1608F1624CS
Datasheet:
RC1608F1624CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.62MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1608F1624CS
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.62MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm