  • RC1608F4023CS
RC1608F4023CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1608F4023CS
HK JDW NO:
703-RC1608F4023CS
Description:
RC Series, Thick Film, 402kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1608F4023CS
    47 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RC
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    402kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    1.6002mm